Na jałowym ciągnie do przodu.

Wszystkie informacje o elementach układu napędowego i skrzyniach biegów montowanych w Corsie A.
ODPOWIEDZ
bullko
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2006, o 18:49
Lokalizacja: z prowincji
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Na jałowym ciągnie do przodu.

Post autor: bullko »

No właśnie.
Zjawisko to jest odczuwalne tym mocniej im zimniejszy jest silnik, szczególnie przy porannym rozruchu.
Wciskam sprzęgło, kręcę rozrusznikiem, samochód odpala, powoli puszczam sprzęgło a mała pomalutku toczy sie do przodu i zapiera się o podpórki pod kołami, (które musiałem wykonać, żeby nie przycierać jej noska :) o ścianę garażu).
Dodam jeszcze, że samochód zawsze na noc zostawiam na luzie, a biegi w mojej skrzyni wchodzą pewnie, nie wyskakują i nic nie zgrzyta.
W zasadzie nie jest to dla mnie żaden problem, ale pytam bo nie wiem czy "ten typ tak ma", czy to rzeczywiscie wymaga interwencji?
Może u kogos też coś takiego występuje?

I przy okazji jeszcze jedno pytanie odnośnie rozruchu przy zimnym silniku.
Jak to w końcu jest?
Bo pewien stary kierowca zawsze radził mi żebym po uruchomienu silnika zaczekał (no powiedzmy 1 min) aż olej w silniku się zruszy i dopiero po tym czasie należy rozpoczynać jazdę.
A tymczasem przeczesując archiwum natknąłem się na całkiem sprzeczne informacje a mianowicie, że należy odrazu po uruchomieniu silnika rozpoczynać jazdę i że perkotanie na jałowym biegu bardziej niszczy silnik, bo rzekomo olej lepiej smaruje przy wyższych obrotach.
Proszę o jakieś wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
Aro
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 18 mar 2004, o 19:03
Imię: Arek
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Aro »

to ciągnięcie do przodu na jałowym to nic nadzwyczajnego - olej w skrzyni poprostu jest gęsty

co do odpalania na zimnym silniku też słyszałem kilka wersji i nie trzymam się żadnej z nich ;)
PETERS
Swój
Posty: 571
Rejestracja: 23 lis 2004, o 20:59
Lokalizacja: Sanok
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: PETERS »

Stary opel - norma... też tam mam, w zimie jak puszczam powoli to autko chce jechać 8-)
Corsa A 1.2i 93r.

Obrazek
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

To trzeba puszczac sprzeglo szybko :D

Co do odpalania na zimnym to chyba troche przesada ... Ja rozumiem, ze byc moze nie wskazane jest grzanie silnika na postoju, ale przez 20 minut. Ostatnio gdzies czytalem, ze rozprowadzenie oleju po calym silniku moze zajac nawet 20 (przy oleju mineralnym i b. niskich temp.). Tak wiec ta wspomniana minuta na postoju po odpaleniu wystarczy, szczegolnie teraz gdy jest juz cieplo.
CTM #204
Awatar użytkownika
Porszak
Support Team Leader
Support Team Leader
Posty: 5671
Rejestracja: 30 lis 2003, o 22:27
Imię: Marcin
Lokalizacja: EBE-Bełchatów
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Porszak »

ten ruch na jalowym to norma , jak podniesiesz auto na lewarku i zaplisz silnik bedzie to samo tzn kolo bedzie sie obracac.

ja alyszalem czytalem itd ze w starych autach dawno temu trza bylo czekac. w nowych mozna odrazu ruszac tylko nie nalezy obciazac silnika maxymalnie(gaz do deski) ani kreciec wysoko poki nie zacznie lapac temperatury wlasciwej. ja na zimno ruszam od razu. paredziesiat metrow do ulicy przejezdzam bez gazu, tyle co trzyma "ssanie" , jade na 1 i 2. pozniej spokojnie do 2500-(pozniej jak temp urosnie)3000 tys i tyle

tak troszke dot naszego http://www.streetracing.pl/forum/viewtopic.php?t=32399
Obrazek
C16XE stage 0.5 158KM/195Nm
stage 0.75 :) 176KM/187Nm
PETERS
Swój
Posty: 571
Rejestracja: 23 lis 2004, o 20:59
Lokalizacja: Sanok
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: PETERS »

Porszak pisze:ten ruch na jalowym to norma , jak podniesiesz auto na lewarku i zaplisz silnik bedzie to samo tzn kolo bedzie sie obracac.
Dokładnie tak.
A co do rozruchu, to nie chodzi tylko o gęstość oleju. Chodzi o bezwładność cieplną - blok jest większy- ma chłodzenie - nagrzewa się wolniej od tłoka. W eksteremalnych warunkach, typu mróz i gęsty olej, szybki wzrost temp. w komorze spalania, nagły wzrost obrotów- może dojść do zatrzymania tłoka w cylindrze... W zimie silnik powinien chwilę przepracować na jałowym, chociaż te 30s-1min. W lecie można jechać odrazu, tylko tak jak kolega wyżej pisał, nie odrazu pełen but :-P
Corsa A 1.2i 93r.

Obrazek
PETERS
Swój
Posty: 571
Rejestracja: 23 lis 2004, o 20:59
Lokalizacja: Sanok
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: PETERS »

Porszak pisze:ten ruch na jalowym to norma , jak podniesiesz auto na lewarku i zaplisz silnik bedzie to samo tzn kolo bedzie sie obracac.
Dokładnie tak.
A co do rozruchu, to nie chodzi tylko o gęstość oleju. Chodzi o bezwładność cieplną - blok jest większy- ma chłodzenie - nagrzewa się wolniej od tłoka. W eksteremalnych warunkach, typu mróz i gęsty olej, szybki wzrost temp. w komorze spalania, nagły wzrost obrotów- może dojść do zatrzymania tłoka w cylindrze... W zimie silnik powinien chwilę przepracować na jałowym, chociaż te 30s-1min. W lecie można jechać odrazu, tylko tak jak kolega wyżej pisał, nie odrazu pełen but :-P
Corsa A 1.2i 93r.

Obrazek
Awatar użytkownika
endo
Post Mistrz
Posty: 2343
Rejestracja: 25 sie 2003, o 21:34
Lokalizacja: warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: endo »

kazdy robi inaczej, ja tylko napisze, ze wg ksiazki obslugi cc po odpaleniu nalezy od razu ruszyc, a nie czekac na rozgrzanie auta
:)12 Blue Corsa :)12
:)7 koni kit on board
Obrazek
bullko
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2006, o 18:49
Lokalizacja: z prowincji
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: bullko »

YAQB pisze:To trzeba puszczac sprzeglo szybko :D
I tak też próbowałem, a przy tych trzydziestostopniowych mrozach co były w styczniu to nawet się zdarzało, że całkiem zgasła po puszczeniu sprzęgła (pewnie to wina szwabskiego oleju nieprzystosowanego do takich tęgich mrozów).
Tak czy owak, to że gęsty olej stawia spory opór to powszechnie wiadomo, ale zdziwiło mnie to jakim cudem cały samochód jedzie do przodu, skoro wszystkie zębatki tam w skrzyni biegów są rozłączone i teoretycznie żaden moment siły nie powinien przechodzić na koła :zakrecony:......

Ah nieważne, co będę sobie głowę psuł głupotami więc jednak "ten typ tak ma"... no i dobrze

A przy rozruchu złota zasada: Poprostu umiar. Zarówno w jedną jak i w drugą stronę.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdro.
Awatar użytkownika
Aro
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 18 mar 2004, o 19:03
Imię: Arek
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Aro »

bullko pisze:...ale zdziwiło mnie to jakim cudem cały samochód jedzie do przodu, skoro wszystkie zębatki tam w skrzyni biegów są rozłączone i teoretycznie żaden moment siły nie powinien przechodzić na koła :zakrecony:......
no właśnie dlatego że olej jest gęsty i to on przenosi napęd na koła, czego rzadki olej by nie zrobił ;)
Awatar użytkownika
Sznaps
Nowy
Posty: 220
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:28
Lokalizacja: Warszawka
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Sznaps »

W cA dość mocno opiera się zimna skrzynia a ponieważ moim zdaniem lepiej rozgrzać silnik od razu jadąc to aby ci nie zgasł dodaj więcej gazu rzu puszczeniu sprzęgła tylko z wyczuciem. Opatentowane i na pewno działa po pierwszym kilometrze wszystko powinno być mniej więcej w normie.
Awatar użytkownika
szajboos
Nowy
Posty: 343
Rejestracja: 23 sie 2005, o 08:14
Lokalizacja: Racibórz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: szajboos »

To, że koła się obracają to nie jest wina tylko oleju. Każda skrzynia ma swoje tzw. "zazębienie stałe". Jak ktoś nie wierzy to niech wytłumaczy dlaczego jak blok napędowy jest ciepły i podniesiesz auto do góry na lewarkach to też obracają się koła, mimo, że jest "luz".
PETERS
Swój
Posty: 571
Rejestracja: 23 lis 2004, o 20:59
Lokalizacja: Sanok
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: PETERS »

szajboos pisze:To, że koła się obracają to nie jest wina tylko oleju. Każda skrzynia ma swoje tzw. "zazębienie stałe". Jak ktoś nie wierzy to niech wytłumaczy dlaczego jak blok napędowy jest ciepły i podniesiesz auto do góry na lewarkach to też obracają się koła, mimo, że jest "luz".
Ha..... bo tryby osadzone są, że tak powiem na jednym wałku, co prawda są ułożyskowane, ale opór na podnonosniku jest tak mały, że koła się obracają.
Corsa A 1.2i 93r.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”