Czy to problem z amortyzatorami? Pytanie od nowicjusza

Wszystkie informacje o elementach zawieszenia Corsy A.
ODPOWIEDZ
bartosh
Bez listowiec ;-)
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2015, o 19:11
Imię: Bartek
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Czy to problem z amortyzatorami? Pytanie od nowicjusza

Post autor: bartosh »

Cześć,
na swoje pierwsze auto kupiłem Opla Corsę B. I mam drobne pytanie, bo pewna rzecz nie daje mi spokoju. Zaznaczę, że porównanie mam tylko do samochodu z kursu prawa jazdy.

Przy przejeżdżaniu przez nierówności (zwłaszcza wystające tory tramwajowe) bardzo hałasuje deska rozdzielcza. Zastanawiam się, czy wynika to ze starości samochodu (do tego tani, miejski, a nie marka premium), czy może to być wina amortyzatorów (bo to one powinny tłumić)? Jak to jest u was?
ziomas1233
Świeżak
Posty: 99
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 19:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Czy to problem z amortyzatorami? Pytanie od nowicjusza

Post autor: ziomas1233 »

Amortyzatory sprawdzając najlepiej jest je po prostu wyjąc:
I. Rozciągnąć amortyzator, ile się da i trzymając go "pinowo cieńszym wałkiem ku górze" patrząc czy nie opada sam z siebie, jak opada, to tylko jedna droga na złom z nim.
II. Ta metoda wymaga użycia troche siły, ale dzięki niej sprawdzimy właśnie czy nie ma metalicznych stuków z amortyzatora, a więc musimy zasymulować jego prace, szybkim wysuwaniem i wsuwaniem cieńszego wałka w amortyzatorze i nasłuchując czy nie ma metalicznych dźwięków w środku tłoczyska i czy pracuje bez zacięć.
Kolejną sprawą może też być wymiana ograniczników skoku amortyzatora takie cuś z ala pianki wkładane na cieńszy wałek amora, do tego też przyczynia się pęknięta sprężyna zawieszenia i wówczas amortyzator zamiast pracować w swoim w pewnym zakresem skoku, nie pracuje i co wówczas tylko, tłucze.
Awatar użytkownika
Porszak
Support Team Leader
Support Team Leader
Posty: 5671
Rejestracja: 30 lis 2003, o 22:27
Imię: Marcin
Lokalizacja: EBE-Bełchatów
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Czy to problem z amortyzatorami? Pytanie od nowicjusza

Post autor: Porszak »

Pierwsze to amortyzatory sa na 99.9% gazowe wiec tloczyska(nie ciensze walki) beda wysuwać sie same, a sila potrzebna zeby je wcisnac.
odbojniki-ograniczniki skoku na końcu sprawdz, szczegolnie jesli zawieszenie jest seria-nieobnizone,ma taki skok ze musialbys latać podobrych dziurach zeby dobijalo.
trzeba jechac na skp i sprawdzic amorki, wtedy moze byc latwiej zlokalizować przyczynę hałasu.
Obrazek
C16XE stage 0.5 158KM/195Nm
stage 0.75 :) 176KM/187Nm
ziomas1233
Świeżak
Posty: 99
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 19:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Czy to problem z amortyzatorami? Pytanie od nowicjusza

Post autor: ziomas1233 »

Pisałem tak, bo nie każdy może wiedzieć od razu jak jest zbudowany amortyzator, dodam, jeszcze tylko ze jak za osłonami gumowymi\plastikowymi amortyzatorów jest mokro, to już mówią powoli "basta" :sad:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie”