Instalacja gazowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yogi97037
Świeżak
Posty: 25
Rejestracja: 13 wrz 2012, o 21:53
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Instalacja gazowa

Post autor: Yogi97037 »

Witam kolegów otóż że w temacie gazu jestem nieco zielony to chciałbym podpytać co i jak

Mam do kupienia instalację gazową jak twierdzi sprzedawca 1 gen ale na moje oko jest to 2 gen ponieważ nie posiada tej śrubki regulacyjnej tylko już ten silniczek krokowy który na podstawie sygnału z sondy lambdy steruje mieszanką.


Jest to instalacja z hondy civic nie wiem dokładnie czy to silnik z wielopunktem czy z jednopunktem przy okazji chciałbym zapytać czy ma to jakieś znaczenie?


Moje pytanie brzmi gdzie i jaki mieszalnik musiałbym umiejscowić w CB przy silniku 1.4 16V? Z tego co się orientuje mieszalnik powinien znajdować się w układzie dolotowym między filtrem powietrza a przepustnicą. Nie znam się za bardzo na tym i za bardzo nie wiem czy potrzebny jest tylko 1 mieszalnik i musi być faktycznie gdzieś na drodze filtr powietrza-przepustnica jeśli tak to gdzie dokładnie i jaki zamontować jak go dobrać czy będzie pasował od tamtej fury? Czy może w jakiś dziwny sposób potrzebuje 4 mieszalniki i jakoś w okolicach wtryskiwaczy się je montuje? No nie wiem nie boję się za to zabrać ogólnie mechanikę ogarniam bez problemu lecz z gazem to są moje pierwsze doświadczenia może ktoś z was ma jakąś praktykę w instalacji gazowej i trochę podpowie bo nie widzi mi się tego gdzieś oddawać wbijać w dowód itd :)
morhol
Nowy
Posty: 182
Rejestracja: 31 sie 2009, o 22:01
Lokalizacja: SPS
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Instalacja gazowa

Post autor: morhol »

Rozumiem że chcesz sam założyć gaz? Jeśli tak to jednak przydaje się trochę doświadczenia, już nie chodzi o samą mechanikę ale o bepieczeństwo. Ja zakładałem sam pod okiem gazownika który podpowiedział mi co gdzie którędy przewody itd. Druga sprawa to kontrola drogowa jeśli ktoś zauważy że masz gaz a nie ma go w dowodzie to papier leci, chociaż mi się to nigdy nie zdażyło. Trzecia - przeglądy, trzeba za każdym razem wyciągnąć co najmniej butlę, a najlepiej reduktor i poukrywać resztę, diagności nie są idiotami. Ja musiałem wyciągnąć co się dało a wyjęcie samej butli to niemały kłopot, oczywiście żeby ją znów zamontować trzeba dać nowe złączki i baryłki. Co do montażu i kupna, używane mogą być: butla z wielozaworem, sterownik, krokowy, reduktor, mieszalnik (mikser), wlew gazu i wiązka elektryczna. Przewody koniecznie nowe, bo zapewne gumowe z reduktora do miksera nie będą pasowały z innego auta, tak samo wodne. O miedzi już nie wspomnę, używana się nie nadaje.Jeśli zakupisz nową miedź to musisz mieć czym ją uciąć i zagiąć gdzie trzeba, więc należy jeszcze zakupić odpowiednie narzędzia. Ja przy montażu użyłem elastycznych Faro, według mnie świetna sprawa. Nic nie trzeba zaginać, samo się idealnie układa. Tylko złączki droższe niż w przypadku miedzi. Elektrykę też trzeba jakoś ogarnąć, wiedzieć gdzie się wpiąć, gdzie który kabelek itd. Następnie, jak to w rzeczach używanych, może się okazać że coś nie działa jak należy. Np. reduktor może okazać się zużyty, nie dać się wyregulować, może palić 13l gazu na 100 km itp. Znów trzeba go wyciągnąć, oddać do regeneracji lub samemu się pobawić, ostatecznie kupić nowy.Podsumowując, mnie kompletna używana instalacja kosztowała 200 zł, do tego 250 zł nowe przewody gumowe, przewody Faro 6 i 8 mm, złączki Faro i kilka innych bzdetów. Po wszystkim okazało się że musze wymienić świece i kable bo na gazie nie działały jak trzeba. Ze wszystkim zamknąłem się w 600 zł, tylko że obyło się bez niespodzianek, wszystko działało od początku jak należy (oprócz świec i kabli, ale przy gazie to normalne że trzeba cześciej wymieniać. Jeśli naprawdę chce ci się w to bawić, to proszę bardzo. Ale może uciułaj te 1500 zł na instalkę II gen i oddaj do gazownika na dwa dni, ewentualnie sekwencja za 1800 zł i spokój. U większości gaziarzy rozłożą ci na raty.

Zrobiłem ci mały wykład ale chyba lepiej żebyś wiedział na co się porywasz.

Co do twojego pytania o rodzaj wtrysku to do x14xe potrzebujesz sterownik do wielopunktu, np. taki Bingo S4. Mieszalnik zakłada się w układzie dolotowym, jak najbliżej przepustnicy.
Awatar użytkownika
Yogi97037
Świeżak
Posty: 25
Rejestracja: 13 wrz 2012, o 21:53
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Instalacja gazowa

Post autor: Yogi97037 »

Dzięki wielkie za info co do spraw formalnych myślę że dam sobie radę

Instalację mam do kupienia za 350 ale chce ją wziąć bez butli bo tamta to 55L wiec do corsy to jest za duże wolę kupić nową raz że bezpieczniej bo nowa dwa że wtedy instalacje puści za 250

Mam w planach przy silniku wszystko puścić sam a ewentualne przewody gazowe od butli do elektrozaworu oddać żeby mi założyli fachowcy.

Wiem wiem masz rację lepiej by było oddać zapłacić te 1400 czy ile tam ale chodzi o to że dopiero kończę szkołę i wolałbym kupić sobie narazie tą instalację za te 250 pln pójdę do roboty dokupię butlę przewody itd i póżniej oddam żeby zrobili resztę suma sumarum niech wyjdzie mi nawet te 800 zł ale to po trochu a nie predko bd miał żeby wywalić kasę na cały gaz :/

Zatem jeśli tamten samochód był na wielopunkcie to komp będzie pasował?
morhol
Nowy
Posty: 182
Rejestracja: 31 sie 2009, o 22:01
Lokalizacja: SPS
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Instalacja gazowa

Post autor: morhol »

No to w takim razie jesli i tak nie zrobisz wszystkiego w całości od razu to nie bardzo rozumiem jaki w tym sens - i tak przecież jeździsz przez ten czas na benzynie więc oszczędność żadna. Dlatego pisałem aby oddać do takiego gaziarza który oferuje sprzedaż na raty - wtedy się tego tak nie odczuwa, a w zasadzie instalacja już sama na siebie zarabia bo oszczędności w stosunku do benzyny są duże. Masz jakiegoś znajomego gzownika?

Komp od wielopunktu powinien do twojego silnika pasować, ale dowiedz się jeszcze dokładnie co to za sterownik. Jak dla mnie 250 zł za instalację bez butli to żadna okazja. W zasadzie to o butlę właśnie chodzi, bo reszta może okazać się "do śmieci". A nowa butla z wielozaworem toroidalna pasująca w miejsce koła do corsy to koszt w okolicach 450 zł.
Awatar użytkownika
Yogi97037
Świeżak
Posty: 25
Rejestracja: 13 wrz 2012, o 21:53
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Instalacja gazowa

Post autor: Yogi97037 »

Dobra no nie ważne jak mi się to opłaca i jaka to oszczędność jeśli się nie ma kasy od ręki i jeszcze się nie pracuje to raczej na raty nie da rady tego wziąć a jeśli sobie kupię teraz instalację to odłożę ją i później zostaną mi koszta rzędu 600zł a nie wywalić od razu 1800 lub uwiązać się na rok czy pół w raty no ale to nie istotne.

To zapytam inaczej czy wielozawór od butli walcowej będzie pasował do butli w koło? Czy to w ogóle co innego?
morhol
Nowy
Posty: 182
Rejestracja: 31 sie 2009, o 22:01
Lokalizacja: SPS
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Instalacja gazowa

Post autor: morhol »

Wielozawór nie będzie pasował.
CzarekRoman
Bez listowiec ;-)
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2013, o 11:51
Imię: Czarek
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Instalacja gazowa

Post autor: CzarekRoman »

Zakładanie używek to głupota i tyle w tym temacie.
CzarekRoman
Bez listowiec ;-)
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2013, o 11:51
Imię: Czarek
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Instalacja gazowa

Post autor: CzarekRoman »

Dodam jeszcze, że montowałem sekwencje w 3 samochodach i na dziś dzień mam u siebie założony optymalny zestaw: parownik Palacar 150 hp, hana czarna(hana D), kme nevo.

Ludziska pamiętajcie, aby montować gaz w sprawdzonym miejscu i będzie dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje LPG”