Rozporka

Wszystkie informacje o elementach zawieszenia Corsy A.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Rozporka

Post autor: YAQB »

Witam!

Droga pokretna stalem sie posiadaczem rozporki do swojej CA :-D . Tak patrze na nia i patrze i jak tak sobie mysle to dla mnie ona nijak nie moze dzialac poprawnie ... dlatego mam do Was pytanie, czy ja jestem taki gupi czy w niej czegos brakuje czy jak ....

Sa sobie takie mocowania na kielichy:
Obrazek

i jest sobie belka zakonczona takimi tulejami:
Obrazek

Gitara. Sa jeszcze 2 sruby, ktore lacza kazde z mocowan z koncowkami belki. No i teraz tak. Srednica tulei na belce jest duzo wieksza niz srednica srub. Podobnie z reszta z otworami na mocowaniach kielichow (te sa troche mniejsze ale nadal wieksze od sruby). Na moj prosty rozumek jak to skrece, to luz sruby w tulei belki i dziur w mocowaniu spowoduje to, ze ta rozporka nie bedzie naprezona ....

Wytlumaczy mi ktos lopatologicznie O SO CHOSI ??...
CTM #204
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: D12 »

Pokaż, które wymiary dokładnie. niewielkie luzy muszą być bo inaczej byś tego nie skręcił jak rozpórka dysponuje śrubą rzymską :) Zrób więcej fotek jak ta rozpóreczka wygląda :) Pozdro
STOP Pijanym kierowcom
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

Rozporka nie ma tej sruby. Moge zrobic fotke, ale ogolnie jest to rura zakonczona tulejami (wykonana z 1 kawalka). Do tego te mocowania na kielichy i juz. Wszystko.
CTM #204
Corstek
Nowy
Posty: 448
Rejestracja: 9 kwie 2003, o 02:01
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawka
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: Corstek »

Te mocowania na kielichy to akurat zawsze sa lekko wieksze i suby powinny to utrzymac. Z tulejami nie wiem, ale moze jak to sie scisnie dobrze to tez bedzie sie trzymac albo sie oprze jakos i bedzi trzymalo.
B x14sz
kristo
Weteran
Posty: 1696
Rejestracja: 22 sty 2003, o 22:22
Lokalizacja: Poznań
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: kristo »

U mnie jest to na "sztywno", a na kielichy stosuje się stożkowe nakrętki- możliwe że u Ciebie powinna być jakaś tulejka żeby rozpórka nie naruszyła gwintu na śrubach od gum amorka.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

Ja otrzymalem:

2 mocowania na kielichy:
- srednica otworu mocujacego do amortyzatora 11 mm
- srednica otworu mocujacego do belki 10 mm

2 sruby z nakretkami do skrecenia mocowan z belka srednica 10 mm (teraz sprawdzilem i luz pomiedzy sruba i dziurami w mocowaniu jest minimalny)

belke rozporki - srednica wewn. tulei 15 mm

Jak widac roznica srednicy sruby i tulei to 5 mm ... no i wlasnie teraz sie zastnawiam jak to ma rozpierac w takiej sytuacji ... ? Moze powinna byc jeszcze jakas tuleja wkladana wewnatrz tej na koncu rury ??
CTM #204
kristo
Weteran
Posty: 1696
Rejestracja: 22 sty 2003, o 22:22
Lokalizacja: Poznań
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: kristo »

Albo daj grubszą śrube.
Obrazek
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

kristo pisze:Albo daj grubszą śrube.
Nie przejdzie przez otwor w mocowaniach na kielichy a nie bede ich przeciez rozwiercal ... :D
CTM #204
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: D12 »

Jest inne wyjście, wrzuć tulejki w otwory do mocowania rozpórki do kielichów. Tak naprawdę nie widzę problemu. Załóż to wszystko, odpowiednio z czuciem skręć i koniec. Luz jest po to chyba byś mógł lepiej zamonotwać tą rozpórkę na połączeniach kielich "poprzeczka".
STOP Pijanym kierowcom
GUMIS2000
Weteran
Posty: 1557
Rejestracja: 1 mar 2003, o 14:45
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: GUMIS2000 »

wczoraj w nocy wygladała lepiej ale wiadomo ma działąć a nie wygladać
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

D12 pisze:wrzuć tulejki w otwory do mocowania rozpórki do kielichów
Tez tak myslalem, dlatego bylo moje pytanie czy ja czegos tu nei lapie czy moze czegos tu brakuje ...

Co do luzu to wiem, ze wstepnie musi jakbys byc, zeby to zmontowac, ale jakis to nie 5 mm :grin:
CTM #204
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: D12 »

Może wiesz jakiej firmy jest ta rozpórka. Może ta firma ma jakieś rozwiązania montażu kiedy jest taka różnica w fi obydwu otworów. Ostatnia spekulacja to może fakt, że te elementy pochodzą z różnych rozpórek.
STOP Pijanym kierowcom
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

D12 pisze:Może wiesz jakiej firmy jest ta rozpórka
Wiechers


@Gumis - nie kibicuj, pomoz :-P
Ja juz nie bede mowil o Waszych szemranych interesach :-D
CTM #204
Awatar użytkownika
Porszak
Support Team Leader
Support Team Leader
Posty: 5671
Rejestracja: 30 lis 2003, o 22:27
Imię: Marcin
Lokalizacja: EBE-Bełchatów
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Porszak »

sruby mocujace cala kolumne do kielicha sa na tyle mocne ze rozporka w czasie montazu nie zagrozi gwintowi(przynajmniej u mnie nic sie nie stao mimo kilku montazy/demontazy). inna sprawą jest to ze rozporka powinna byc dociagnieta na tyle mocno zeby to nie sruba trzymala jej ciezar tylko kielich(kielich ma jakies tam profile i to na nich glownie powinna opierac sie rozporka). innymi slowy sila scinajace srube powinny byc jak najmniejsze. a jesli chodzi o tulejki na rozporce i sruby to ten luz musisz zlikwidowc przesz jakas tulejke mala (tak jak chlopaki mowia)i uwazam ze to wszystko powinno byc spacowane w miare ciasno. a w miare ciaso tzn tak zeby luzy na poszczegolnych elementach byly rowniez jak najmniejsze. luz tylko taki zeby to jakos razem poskladac, na prawde minimalny. jak luzy beda za duze to wiadomo ze to sie wyrobi jeszcze bardziej i bedzie pozniej stukac, pukac i takie tam
Obrazek
C16XE stage 0.5 158KM/195Nm
stage 0.75 :) 176KM/187Nm
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: D12 »

Porszak pisze:sruby mocujace cala kolumne do kielicha sa na tyle mocne ze rozporka w czasie montazu nie zagrozi gwintowi(przynajmniej u mnie nic sie nie stao mimo kilku montazy/demontazy). inna sprawą jest to ze rozporka powinna byc dociagnieta na tyle mocno zeby to nie sruba trzymala jej ciezar tylko kielich(kielich ma jakies tam profile i to na nich glownie powinna opierac sie rozporka). innymi slowy sila scinajace srube powinny byc jak najmniejsze. a jesli chodzi o tulejki na rozporce i sruby to ten luz musisz zlikwidowc przesz jakas tulejke mala (tak jak chlopaki mowia)i uwazam ze to wszystko powinno byc spacowane w miare ciasno. a w miare ciaso tzn tak zeby luzy na poszczegolnych elementach byly rowniez jak najmniejsze. luz tylko taki zeby to jakos razem poskladac, na prawde minimalny. jak luzy beda za duze to wiadomo ze to sie wyrobi jeszcze bardziej i bedzie pozniej stukac, pukac i takie tam
igzakli soł :)
STOP Pijanym kierowcom
Awatar użytkownika
YAQB
Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 5 maja 2003, o 19:58
Lokalizacja: 100lica - Konstancin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: YAQB »

D12 pisze:
Porszak pisze:sruby mocujace cala kolumne do kielicha sa na tyle mocne ze rozporka w czasie montazu nie zagrozi gwintowi(przynajmniej u mnie nic sie nie stao mimo kilku montazy/demontazy). inna sprawą jest to ze rozporka powinna byc dociagnieta na tyle mocno zeby to nie sruba trzymala jej ciezar tylko kielich(kielich ma jakies tam profile i to na nich glownie powinna opierac sie rozporka). innymi slowy sila scinajace srube powinny byc jak najmniejsze. a jesli chodzi o tulejki na rozporce i sruby to ten luz musisz zlikwidowc przesz jakas tulejke mala (tak jak chlopaki mowia)i uwazam ze to wszystko powinno byc spacowane w miare ciasno. a w miare ciaso tzn tak zeby luzy na poszczegolnych elementach byly rowniez jak najmniejsze. luz tylko taki zeby to jakos razem poskladac, na prawde minimalny. jak luzy beda za duze to wiadomo ze to sie wyrobi jeszcze bardziej i bedzie pozniej stukac, pukac i takie tam
igzakli soł :)
No i wlasnie dlatego Was pytam, bo cos mi tu nie pasowalo ... i tez mialem wrazenie, ze czegos brakuje.
CTM #204
llionn
Nowy
Posty: 118
Rejestracja: 11 mar 2005, o 20:07
Lokalizacja: Lublin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: llionn »

Panowie jaki efekt daje rozpórka. Czy trzyeba ją traktować jako dodatek do utwardzonego zawieszenia żeby był jakiś efekt czy przy standardowym zawieszeniu też będzie jakaś widoczna poprawa ?
Corsa A 1.2i 91r
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie”