Zerwana linka ręcznego hamulca

Wszystkie informacje o elementach układu hamulcowego Corsy B.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: D12 »

Mam mały problem bo zerwała mi się linka hamulca ręcznego przy lewym tylnym kole. W związku z tym moje pytanie, jak to wymienic czy całość czy tylko tą która łączy 2 koła ze sobą. Szukałem w książce naprawczej ale tam ściemniają tylko o naciąganiu linki. Jeżeli miał ktoś z was doświadczenia z wymianą chciałbym się aby się tym podzielił. Z góry dziękuje :)
STOP Pijanym kierowcom
Awatar użytkownika
kamiloooo
Post Mistrz
Posty: 2168
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:45
Imię: Kamil
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: kamiloooo »

sa dwie linki dluga i krotka... :oko:
teraz nie pamietam ktora idzie do ktorego kola ale jak podniesiesz auto to zobaczysz ktora sie zerwala... :oko:
ale do lewego chyba krotka...czyli na srodku luzujesz nakretke i w lewym kole i po zabiegu.. :grin: :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
totik
Nowy
Posty: 118
Rejestracja: 25 maja 2005, o 18:42
Lokalizacja: Kraków
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: totik »

miałem ten sam problem ostatnio i musze cię zmartwic ... u mnie do lewego koła leciała ta długa linka ... a co do wymiany polecam od razu wymienić obie ... nie drogo i masz spokój, a no i był bym zapomniał ... zaopatrz się w nowa nakrętke do krótkiej linki gdyż starej na bank nie odkręcisz ( co do nakrętki to ja kupiłem dopiero w ASO bo nigdzie nie mieli ) ... i tak na marginesie jeśli miałeś do tej pory linke orginalną to się przygotuj, że bedziesz musiał delkatnie rozgiąć takie śmiszne prowadniczki na wachaczach, gdyz orginalna linka u mnie była cieńsz niż ta, którą kupiłem .. przy okazji możesz sobie zmienić łożyska w tylnich kołach bo i tak bebny musisz rozbierać, no i zobaczysz w jakim stanie są okładziny na szczękach :)

tu masz linka ... jak wymieniałem u siebie

http://forum.mtk-klub.pl/viewtopic.php? ... ht=#139892
dB Drag - 132,6 dB - ale to ciągle za mało
Pozdrawiam fanów plastiku, szpachli, siatki i turbo-wlotów...
Awatar użytkownika
D12
Weteran
Posty: 1835
Rejestracja: 15 mar 2005, o 21:52
Imię: Daniel
Model auta: Corsa B
Lokalizacja: Łódź
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: D12 »

Jakoże nie jeden raz CTMowicze pomogli mi, może i mój how to również komuś się przyda.
Wymiana linki hamulca ręcznego (tej dłuższej części prowadzącej do lewego koła).
Najpierw zakup linki 47 PLNów, napewno gdzies jest taniej, ja znalazłem za tyle
reczn1.jpg
reczn1.jpg (51.67 KiB) Przejrzano 16923 razy
Następnie polecam skorzystac albo z kanału albo z dobrego podnośnika bo inaczej będą duże problemy...
Po kolei jeżeli mamy już zerwaną linke to demontaż jest prostszy.
W okolicy środkowego tłumika mamy łącznik linki "głównej" od hamulca ręcznego, demontaż łatwy, trzeba uważać co by przy montażu dokładnie zmontować i żadna z części nie rozłączyła się.
reczn2.jpg
reczn2.jpg (38.44 KiB) Przejrzano 16923 razy
Na belce znajduje się łącznik linki lewej i prawej, demontaż j.w. przyjemny o ile połączenie wciskowe nie jest zapieczone wystarczy WD i po sprawie
reczn3.jpg
reczn3.jpg (40.01 KiB) Przejrzano 16923 razy
Kolejny element to podtrzymanie linki, pomimo banalnego wyglądu drucik dosyć mocno ją trzymał.
reczny4.jpg
reczny4.jpg (32.06 KiB) Przejrzano 16923 razy
Następnie należy odkręcic koło, zdjąć bęben i zdemnotwać ostatni kawałek linki zahaczający o jedną z okładzin.
Montaż linki zrobiłem w odwrotnej kolejności niż demontaż. Troche medytowałem aby nie uszkadzając plastiku( kolor biały) przełożyć go przez obudowe piasty udało. się potem tylko z górki.
reczny5.jpg
reczny5.jpg (68.83 KiB) Przejrzano 16923 razy
Prowadnica linki na zdjęciu poniżej wykonana została z jednoczęściowego plastiku wystarczy podważyć i można go wyjąć, ułatwia to włożenie linki w prowadnice.
reczny6.jpg
reczny6.jpg (43.63 KiB) Przejrzano 16923 razy
Na zakończenie łączymy linke główną z lewą w okolicy tłumika, zakładamy bęben i gotowe.
STOP Pijanym kierowcom
Awatar użytkownika
mr.suchy
Świeżak
Posty: 51
Rejestracja: 10 sty 2010, o 14:26
Lokalizacja: Śląsk, Gliwice
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mr.suchy »

Cześć,

Napisz w tym temacie ponieważ wszystko jest opisane i zostały umieszczone zdjęcia. Na zdjęciu reczn2.jpg jest "łącznik" - w moim przypadku się to rozłączyło i nie działa mi ręczny. Nie mogę tego założyć bo brakuje mi kilku milimetrów. Czy jak zdejmę kabel z metalowej osłony to zyskam te kilka milimetrów(przesunę w prawo) ? reczn3.jpg ??

W momencie zdejmowania bębna na piaście mam śrubę, jaki klucz nasadowy tam podejdzie 25 ?

Dzięki za pomoc!
Opel Corsa B 1.4 X14SZ, ver. 3 drzwiowa, szyberdach, 2x AIR BAG. Dziennik wydatków
Obrazek
Awatar użytkownika
wolga85
Weteran
Posty: 1035
Rejestracja: 12 sty 2009, o 21:03
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gdów (na południe od Krakowa)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: wolga85 »

Klucz do nakrętki bębna to zwykły 24 mm. A co do naciągnięcia to tak można tam popuścić. Czasem linka się rozszczepia/zardzewieje w miejscu gdzie zagina się na belce w plastikowej osłonie zdjęcie ręczny6 i wystarczy pociągnąć.
6 do 100 czy 6 na 100. Oto jest pytanie
Awatar użytkownika
mr.suchy
Świeżak
Posty: 51
Rejestracja: 10 sty 2010, o 14:26
Lokalizacja: Śląsk, Gliwice
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mr.suchy »

Panowie szybkie pytanie, czy istnieje możliwość regulacji metalowej linki, która wychodzi (połączona) jest z dźwignią hamulca ręcznego ? Okazało się że to nasadka 27mm, strasznie mocno siedzi - rozumiem że odkręca się w odwrotnym kierunku do ruchu wskazówek zegara ?
Opel Corsa B 1.4 X14SZ, ver. 3 drzwiowa, szyberdach, 2x AIR BAG. Dziennik wydatków
Obrazek
Awatar użytkownika
wolga85
Weteran
Posty: 1035
Rejestracja: 12 sty 2009, o 21:03
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gdów (na południe od Krakowa)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: wolga85 »

Po pierwsze to regulacja jest prawie na środku belki tylnej (miedzy kołami) ,więc do regulacji ręcznego nie trzeba go odkręcać. Po drugie aby jak juz chcesz odkręcić jednak tą nakrętkę bębna to jest to taka nakrętka koronka powinna być z zawleczką (trzeba zawleczkę wyjąć żeby odkręcić).
6 do 100 czy 6 na 100. Oto jest pytanie
Awatar użytkownika
mr.suchy
Świeżak
Posty: 51
Rejestracja: 10 sty 2010, o 14:26
Lokalizacja: Śląsk, Gliwice
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mr.suchy »

wolga85 pisze:Po pierwsze to regulacja jest prawie na środku belki tylnej (miedzy kołami) ,więc do regulacji ręcznego nie trzeba go odkręcać. Po drugie aby jak juz chcesz odkręcić jednak tą nakrętkę bębna to jest to taka nakrętka koronka powinna być z zawleczką (trzeba zawleczkę wyjąć żeby odkręcić).
Dzięki za cierpliwość :) w ten sposób reguluje naciągnięcie linki czy także hamulec - ponieważ hamulce łapią mi bardzo dobrze a chce tylko zniwelować odległość pomiędzy linką a metalową linką z ręcznego.

Pozdrawiam
Opel Corsa B 1.4 X14SZ, ver. 3 drzwiowa, szyberdach, 2x AIR BAG. Dziennik wydatków
Obrazek
Awatar użytkownika
mehes
Moderator Leader
Moderator Leader
Posty: 1535
Rejestracja: 4 gru 2009, o 23:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mehes »

Regulujesz naciąg hamulca ręcznego
[album]3178[/album]
Pomogłem postaw +
Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.
Awatar użytkownika
mr.suchy
Świeżak
Posty: 51
Rejestracja: 10 sty 2010, o 14:26
Lokalizacja: Śląsk, Gliwice
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mr.suchy »

Dzięki za pomoc. Rozumiem że muszę wyciągnąć linkę wraz z kołnierzem z metalowej obręczy i tam pokręcić ? reczn3.jpg
Opel Corsa B 1.4 X14SZ, ver. 3 drzwiowa, szyberdach, 2x AIR BAG. Dziennik wydatków
Obrazek
Awatar użytkownika
wolga85
Weteran
Posty: 1035
Rejestracja: 12 sty 2009, o 21:03
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gdów (na południe od Krakowa)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: wolga85 »

Reguluje się tam jak wysoko trzeba zaciągnąć ręczny żeby złapał. Reguluje się to bez wyciągania/ rozbierania.
Po prostu jednym kluczem trzymasz tą końcówkę linki a drugim kręcisz nakrętkę. Czasem trzeba przytrzymać jeszcze z drugiej strony bo nakrętka nie chce się obracać w obejmie.
6 do 100 czy 6 na 100. Oto jest pytanie
toms
Bez listowiec ;-)
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2012, o 17:07
Imię: Tomek
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: toms »

chce wymienić obie linki i mam pytanie. czy coś trzeba jakoś ustawiać, regulować czy tylko zakładam linki i ręczny będzie działał? nie muszę nic robić z samoregulatorem?
Awatar użytkownika
mehes
Moderator Leader
Moderator Leader
Posty: 1535
Rejestracja: 4 gru 2009, o 23:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Re: Zerwana linka ręcznego hamulca

Post autor: mehes »

toms pisze:chce wymienić obie linki i mam pytanie. czy coś trzeba jakoś ustawiać, regulować czy tylko zakładam linki i ręczny będzie działał? nie muszę nic robić z samoregulatorem?
Trzeba wyregulować somoregulatory w taki sposób by bębny weszły dość ciasno
oczywiście zakładając że masz stoczone ranty
[album]3178[/album]
Pomogłem postaw +
Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”